Wykonywanie ogrzewania podłogowego we frezach w gotowej wylewce to coraz częściej stosowana metoda instalacji, pozwalająca na szybkie pozbycie się tradycyjnych grzejników i minimalizację kosztów remontu. Dowiedz się, z jakich jeszcze zalet wynika rosnąca popularność tego typu systemów oraz jak przebiega ich montaż.
Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe polega na wycinaniu rowków w gotowej wylewce za pomocą specjalistycznych maszyn. Te rowki służą jako koryta, w których układane są rury grzewcze, niezagłębiając się zbyt głęboko – zaledwie do 2 centymetrów. Ten niewielki, lecz istotny detalu wystarcza do zamontowania instalacji pod ogrzewanie płaszczyznowe. Jedną z kluczowych zalet tej metody jest całkowite wyeliminowanie procesu skuwania podłogi. Ponadto, frezowane ogrzewanie podłogowe nie obciąża konstrukcji budynku, w tym stropów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych.
Dodatkowym atutem jest minimalne naruszenie wylewki już wykonanej w domu, co przekłada się na zminimalizowanie uciążliwości dla mieszkańców w trakcie remontu. Co istotne, proces frezowania można przeprowadzić w posprzątanym mieszkaniu, gdyż prace te generują niewielką ilość pyłu. Podczas frezowania stosuje się specjalne urządzenia, które wyposażone są w odkurzacz, absorbujący powstający pył, co eliminuje nieporządek na etapie pracy.
Kolejną ważną cechą jest to, że podłogówka frezowana nie podnosi poziomu podłogi, dzięki czemu nie będziemy musieli np zmieniać drzwi i futryn. Nie zabierze również cennego miejsca w pokojach o niskiej wysokości.
Ogrzewanie podłogowe frezowane nie tylko minimalizuje bałagan i koszty remontu, ale także oferuje szereg innych korzyści. Dzięki umiejscowieniu rur grzewczych tuż pod posadzką, czas nagrzewania pomieszczeń znacznie się skraca. Jest to zauważalne zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi metodami montażu ogrzewania podłogowego, gdzie czas potrzebny na układanie posadzki może sięgać nawet miesiąca. Ponadto, systemy ogrzewania wyposażone są w sterowniki najwyższej jakości, które umożliwiają łatwe i bezprzewodowe sterowanie. Integracja z systemami smart home pozwala na jeszcze większą kontrolę i efektywność.
Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe sprawdza się praktycznie w każdym rodzaju zabudowy, zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. W przypadku starych kamienic czy mieszkań, gdzie często pragnie się zachować oryginalny charakter wnętrza, frezowanie podłogi może być optymalnym rozwiązaniem. Pozwala to na montaż podgrzewanej podłogi bez konieczności przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych prac związanych ze skuwaniem podłogi.
W nowym budownictwie natomiast, frezowane ogrzewanie podłogowe może być stosowane praktycznie zawsze. Kluczowe jest dostosowanie materiałów do rodzaju podłoża oraz źródła ciepła. W obu przypadkach, zarówno w starym, jak i nowym budownictwie, istotne jest również zastosowanie odpowiedniej izolacji oraz materiałów do wykonania wylewki, co zapewni odpowiednią efektywność i trwałość instalacji.
Podstawowym aspektem, który należy uwzględnić przy instalacji ogrzewania podłogowego frezowanego, jest rodzaj materiału, z którego wykonane jest podłoże. Ogrzewanie to może być montowane zarówno na jastrychu cementowym, jak i anhydrytowym. Niezwykle istotne jest, aby właściwie ocenić rodzaj podłoża i dostosować proces instalacji do jego specyfiki. W przypadku wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą.
Aby zapewnić stabilność i prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania podłogowego frezowanego, niezbędne jest zachowanie odpowiedniej grubości wylewki. Zaleca się, aby grubsza warstwa wylewki miała minimalną grubość wynoszącą 40 mm. Dodatkowo, istotne jest zastosowanie taśmy brzegowej dylatacyjnej o minimalnej szerokości 5 mm w obwodzie.
Aby ogrzewanie podłogowe frezowane działało efektywnie, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej. Najlepsze rezultaty zapewni izolacja wykonana ze styropianu, którą należy umiejętnie dopasować do grubości posadzki. Zaleca się, aby grubość izolacji była nie mniejsza niż 5 mm, co pozwoli na zachowanie optymalnej efektywności ogrzewania.
Montaż frezowanego ogrzewania podłogowego rozpoczyna się od wykonania projektu dostosowanego do konkretnych pomieszczeń. Następnie, przy użyciu specjalistycznych maszyn, w gotowej wylewce wycinane są rowki, które posłużą jako miejsce na układanie rur grzewczych. W miedzyczasie montujemy rozdzielacz z pompą oraz grupą mieszającą i podłączamy ze źródłem ciepła (piec gazowy, pompa ciepła, ogrzewanie miejskie) Kolejnym etapem jest układanie rur w wyciętych rowkach i podłączenie ich do rozdzielacza. Na sam koniec pokrywamy rury wysokoelastycznym klejem, odpornym na nagłe zmiany temperatury.
Przed odbiorem prac, każda instalacja jest przez nas testowana – ustawiamy odpowiednie przepływy i sprawdzamy szczelność.Teraz należy jedynie odczekać 2-3 dni, aby położony wcześniej klej wysechł i już można się cieszyć nowym ogrzewaniem.
Frezowanie podłogowe może być wykonane przez nas jako samodzielna usługa (bez podłączenia instalacji grzewczej) jeśli klient posiada oddzielnego wykonawcę instalacji hydraulicznych. Cena usługi może wahać od ok. 50 do 100 zł. za m2.
Wartość inwestycji w frezowane ogrzewanie podłogowe nie ogranicza się jedynie do komfortu użytkowników, ale także wpływa pozytywnie na wartość nieruchomości. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które zwiększa atrakcyjność mieszkania na rynku wtórnym, co może przekładać się na szybszą sprzedaż lub wynajem.